Závod

Píše se rok 2020 a máme tady třetí ročník tohoto jedinečného 12ti hodinového závodu Babett.

První ročník v roce 2018 se konal na profesionálním testovacím oválu polygonu TATRA v Kopřivnice.

Druhý ročník v roce 2019 se přesunul na jih Moravy do okrajové části Pánov města Hodonín kde je na okraji motokárová dráha kterou jsme přestavěli aby tak aby měla méně zatáček a byla rychlejší.

Letošní, třetí ročník 2020 se bude konat zase na Pánově u Hodonína. Trať bude kompletně přepracována tak, aby nebyla stejná jako v roce 2018, ještě zábavnější a delší. (profil trati bude zveřejněn před závodem samotným).

Cílem těchto závodu je připravit co možná nejspolehlivější Babettu a ujet na ní v týmu 2-7 jezdců, kteří se budou střídat dle svého uvážení, za 12 hodin co možná nejvíc kilometrů (kol) s minimem, nebo nejlépe žádnými poruchami.

Posledních 30 let se nic podobného na Babettách nejelo. Před pár lety nás chytl tento článek, který vyšel v Auto moto revue v roce 1988, kde skupina 3 týmů po dvou jezdcích kroužila 24 hodin po Hungaroringu na originálních Babettách a najeli za tu dobu přes 1000 km. Řekli jsme si, to je ono, přesně tohle by se mělo podniknout, ale pro začátek raději jen na 12 hodin, už jen z důvodu pronájmu okruhu, ať se to vše vleze do jednoho dne.

Jak je vidět, byl to napínavý souboj až do poslední chvíle, neboť mezi prvním a třetím týmem byl za 24h rozdíl necelé 2 km!!!!

Máte možnost se vžít do opravdové závodní atmosféry, protože v tomto závodu půjde hlavně o týmovou taktiku. Tzn. vhodně zvolené závodní rychlosti, střídání jezdců až po drobný servis během závodu v depu, které si zařídíte dle svého gusta. Roli hraje každá sekunda. Nezapomeňte přizvat své kamarády, rodinu, kolegy z práce, aby vám přijeli fandit. Dobrý tým v kategorii originál nakrouží za 12 hodin kolem 350 km a ti nejlepší v kategorii speciál najedou kolem 400-500 km při průměrné rychlosti nad 60 km/h. Během závodu vyjedete několik nádrží benzínu, budete mít zamaštěné ruce od oleje a hlavně super pocit z toho, že jste se zúčastnili něčeho, o čem jiní pouze sní a nikdy na to nebudou mít stroje nebo finanční prostředky. Tento typ závodu je srovnatelný se závody 500 mil Indianapolis nebo s 24h Le Mans jen s tím rozdílem, že se jede na mopedech.

Kdo jsme a kdo byl u zrodu této myšlenky.

Jsme poměrně mladý veterán klub Veteráni Morava https://www.veteranimorava.cz založený v roce 2019. Protože práce našeho klubu je hlavně organizace akcí tak jsme se pustili i této krásné akce. Říkáte si, že ty datumy nějak nehrají? To je v pořádku. V roce 2018 stáli u zrodu dnes již tradičního závodu fajn lidi z BKB (Babetta Klubu Brno) což je skupina nadšenců, srdcařů, kteří se dali dohromady v posledních cca 10 letech přes různé Babetta fóra, moto srazy, závody. BKB vznikl v Brně v roce 2013, protože v té době bylo nejvíce členů v Brně, ale v současné době má více členů mimo Brno na území celé ČR a SR. Mezi skalní členy BKB patří odborníci, kteří znají každý model Babetty do posledního šroubku, špičkoví ladiči, sběratelé technické a propagační literatury. Každý svým způsobem v něčem vyniká a dohromady jsme tým, který dokáže zodpovědět v podstatě na jakoukoliv otázku kolem Babett. Zasluhujeme se jistou měrou o zachování výroby náhradních dílů a uvádění nových náhradních dílů na trh. Komunikujeme s některými výrobci a starými „servismany“ a jsme v kontaktu s bývalými konstruktéry. https://www.facebook.com/BabettaKlubBrno/

Protože kamarádi z BKB se posledních pár let zúčastnili několika lokálních závodů, převážně recesistického zaměření a pak debatovali u piva, že by si chtěli někde pořádně zazávodit, ale že není kde. Občas je vzali někde u prestižnějších závodů na milost a vyhlásili kategorii Babetta, ale měli jste vidět ty úšklebky, s čím že to jako závodíme, a pak byli vždycky překvapeni, jak rychle dokáže Babetta pelášit. A proto se rozhodli uspořádat závod přímo pro Babetty ve velkolepém stylu a to 12h vytrvalostní závod Babett (a jiných mopedů).

No a dnes? Jedem už třetí ročník.